Key Data Shows Retail Investors Are Entering the Bitcoin Market, Not Whales

Kluczowe wskaźniki w łańcuchach pomiarowych pokazują, że inwestorzy indywidualni coraz częściej wchodzą na rynek Bitcoinów, ponieważ rynek ten staje się mniej skoncentrowany na wielorybach.
wizerunek artykułu
Obrazek okładki na stronie stock.adobe.com
Według danych firmy Glassnode z analizy rynku on-chain, liczba adresów Bitcoinów posiadających niewielkie ilości The News Spy BTC wzrosła.

Dane te sugerują, że na rynek Bitcoinów prawdopodobnie wejdzie więcej inwestorów detalicznych. Tendencja ta jest pozytywna w najbliższym czasie, ponieważ oznacza to, że rynek staje się mniej skoncentrowany na wielorybach.

Gdy rynek jest bardziej rozproszony, zmniejsza to prawdopodobieństwo masowej korekty wywołanej wyprzedażą od wielorybów.

Wzmacnia to również argument, że rynek krypto walutowy znajduje się obecnie w fazie akumulacji. Stabilność głównych walut kryptokurczowych, takich jak Bitcoin i Ethereum oraz pozytywne wskaźniki w łańcuchach pomiarowych świadczą o solidności rynku.

Rosnący popyt detaliczny na Bitcoin może oznaczać fazę akumulacji.

Bitcoin zwykle ma tendencję do przemieszczania się w cyklach, dane historyczne pokazują. Po okresach dużej zmienności, BTC widzi przedłużone okresy stabilności.

Jak widać na początku 2019 roku, jako przykład, BTC była stabilna w regionie 4.000 dolarów przez miesiące. Po wystąpieniu fazy akumulacji, BTC zaczęła się zwiększać.

Wzrost aktywności detalicznej na rynku Bitcoinów jest znaczący, ponieważ wskazuje na napływ nowych inwestorów. Pokazuje on, że jest mało prawdopodobne, aby tendencja wzrostowa była spowodowana przez istniejących inwestorów i wieloryby sztucznie spychające rynek w górę.

Trend pasuje również do różnych podstawowych punktów danych, w tym Google Trends. Popularność słów kluczowych Bitcoin i Ethereum rośnie, co wskazuje na wzrost zainteresowania ze strony głównego nurtu.

Badacze Glassnode wyjaśnili:

„Kontrola nad podażą Bitcoinu stale przesuwa się w kierunku mniejszych podmiotów. Udział procentowy podaży w posiadaniu podmiotów posiadających ≤ 10 USD BTC wzrósł z 5,1% do 13,8% w ciągu 5 lat, natomiast udział procentowy podmiotów posiadających 100-100 tys. BTC spadł z 62,9% do 49,8%“.

wizerunek artykułu
Liczba adresów zawierających niewielkie ilości Bitcoinu. Źródło: Glassnode
Inny punkt danych z IntoTheBlock przedstawia podobną narrację. Zgodnie z danymi w łańcuchu, liczba nowych adresów zbliża się do 2017 poziomów.

Analitycy z CryptoCompare powiedzieli:

„Dane od naszych partnerów IntoTheBlock pokazują, że liczba nowych adresów Bitcoinów rośnie szybko i prawie na poziomie 2017 roku! Wczoraj powstało 478 tysięcy nowych adresów BTC.“

zdjęcie artykułu
Liczba nowych adresów Bitcoinów wciąż rośnie. Źródło: IntoTheBlock
Czynniki zewnętrzne budujące nastroje wokół BTC
Wraz z dodatnimi wskaźnikami w łańcuchu, istnieją zewnętrzne makro czynniki wzmacniające dynamikę Bitcoinu.

Głównym katalizatorem jest spadająca wartość dolara amerykańskiego. Od kwietnia dolar osiąga znacznie słabsze wyniki w stosunku do głównych walut rezerwowych. W konsekwencji wzrosło zapotrzebowanie na bezpieczne aktywa, takie jak złoto.

Bitcoin zdaje się odnosić korzyści ze zanikającego dolara i wspiera dane w łańcuchu, które sugerują rosnącą liczbę nowych inwestorów.

Biorąc pod uwagę, że rynek kontraktów terminowych na Bitcoin na CME osiągnął rekordowy poziom otwartego zainteresowania, rośnie też apetyt na Bitcoin ze strony instytucji.

Zbieżność rosnącego popytu detalicznego i instytucjonalnego wskazuje, że Bitcoin jest coraz częściej postrzegany jako sklep z wartością.